Osada Kopec

Osada Kopec vás zaujme svými podstávkovými domy a sakrálními památkami. Najdete ji v severozápadní části Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. 

Malá osada ve Šluknovském výběžku se mohla v minulosti pyšnit čtyřmi mlýny a katry na Brtnickém potoce a čtyřmi velkými vodními nádržemi. Kopec nesl až do roku 1945 název Hemmehübel. Víska byla založena před rokem 1660 a od 18. století se zde odlévaly zvony a fungovalo zde několik vynikajících zvonařů. Převážnou část obyvatel tvořilo až do konce 2. světové války německé obyvatelstvo. Po jejím skončení se sem přestěhovali lidé z vnitrozemí a Němci byli z pohraničí odsunuti.

 

Do současnosti se v osadě zachoval jenom jeden rybník, kaplička z roku 1809 a takřka polovina původních domů, ukazující typickou lužickou architekturu s roubenými a hrázděnými domy s podstávkou. V osadě a blízkém okolí si všimněte kříže u Richtermühle, kříže u domu číslo 16, Lesníkova kříže nebo sochy sv. Antonína. Z osady se dají podnikat turistické a cyklistické výlety a také najdete nedaleko lezecké věže.

Více informací na oficiálních stránkách Osady kopec

 

 

Kopec očima fotografa Karla Štěpána: